Bitpazarına Nur Yağıyor… X-Com Enemy Unknown

1995 yılında UFO Enemy Unknown çıktığında hepimiz büyülenmiştik. Komando timinizi donatma ve uzaylılara karşı yönetmek o kadar gerçekçi ve detaylıydı ki… Uzaylıların her şeyi dağıtan plazma silahları, yıkılan duvarlar, alev alan otlar, duman, korkudan panikleyip sağa sola ateş açan ya da donup kalan askerler, uzaylıların üstün silahlarıyla başa çıkabilmek için geliştirdiğimiz çatışma taktikleri… “Abi mutonu gördün mü eğer karşısında normal askerin varsa kaçacaksın. En az iki tane roket atarlı adam lazım indirmek için…”

steamworkshop_webupload_previewfile_132581053_preview

2012 yılında Ünlü Sid Meier yönetimindeki bir ekip tarafından X-Com Enemy Unknown adıyla piyasaya sürülen oyun işte bu efsanenin modern bir yeniden yapımı olacak şekilde düşünülmüş. Ben de bir iki haftadır oyunun Android versiyonunu Samsung Galaxy Note 3 üzerinde oynuyorum.Öncelikle, oyun güzel olmuş, atmosfer iyi, grafikler güzel, müzikler yeterli… AMA orijinalindeki sınırsız oyun ortamı yok, daha çok senaryonun gerektirdiği doğrusal bir oyun akışı sözkonusu. Silah ve teçhizat seçenekleri çok sınırlı. Karakterlerin gelişim yolları çok sınırlı. Envanter ve teçhizat yönetimi çok sınırlı. Hatta avcılarınızın UFO’larla savaştığı mini oyun bile basitleştirilmiş.

 

XCOM-Enemy-Unknown-Portage-console

Taktik Savaş: UFO Enemy Unknown, XCOM Apocalypse, Jagged Alliance gibi gerçek “Squad Level Strategy”lerin yanında çok sade ve basit kalıyor. Diz çökme, yere yatma, hızlı ya da uzun süreli nişan alma, sürünerek ilerleme, kamuflaj gibi seçenekler yok. Haritalar random olarak üretilmediğinden aynı haritada birçok kere oynama ihtimaliniz gayet yüksek. Haritada ilerlerken belli noktalara geldiğinizde uzaylılar küçük gruplar halinde “spawn” oluyor. Dolayısıyla siz onları gördüğünüz anda onlar da sizi görmüş oluyorlar. Böylece “iki askerim uzaktan taciz ateşiyle oyalarken, ikisi de arkadan dolaşsın” gibi taktikler pek mümkün değil. Tek strateji, adamlarınızı birbirlerinden fazla uzaklaşmadan temkinli bir şekilde ilerletip ortaya çıkan uzaylı grubunu temizlemek ve bir sonraki grubun çıkacağı noktayı bulana kadar temkinli bir şekilde ilerlemeye devam etmek.

 

xcom-enemy-unknown-wallpaperSonuç Olarak: Bütün bunlar oyunu kötü ya da keyifsiz yapmıyor. Aksine oldukça sürükleyici ve eğlenceli bir oyun. Tek sorun, bu şekliyle stratejiden çok arcade duygusu veriyor olması. Bir de taktik savaşlar bir noktadan sonra birbirlerini tekrar etmeye ve sıkıcı olmaya başlıyor. Bence X-Com Enemy Unknown mobil cihazla oynamak için ideal bir oyun ama bilgisayarda oynamak için Orijinal UFO Enemy Unknown’u defalarca bitirmiş olan beni kesmedi

Android’de oynarken yaşadığım en büyük sorun, oyunun hızla telefonumun bataryasını tüketmesi oldu. Tam dolu bir bataryayla ve tüm uygulamaları kapatarak başladığım bir oyun seansında 2 saat sonunda Galaxy Note 3’ün pili %20 seviyesine iniyor. Dolayısıyla, eğer benim gibi telefonda oynuyorsanız ve kısa süre içinde telefonu şarj etme imkanınız yoksa bir gözünüzün pil göstergesinde olmasında fayda var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.